středa 19. září 2012

Kupa sena

Začneme tam, kde jsme naposled skončili.
Všichni víme, že došlo k datové explozi, že dat přibývá stále rychleji a že to asi přináší jakési potíže. Málokdo ale přemýšlí nad skutečnými rozměry problému, už jen proto, že není lehké si je představit.

Rozhlédněte se kolem sebe. Internet; prima. Mobilní data a smartphone; jasně. GPS a polohové služby; samosebou. Datové senzory v budovách, v autech, na ulicích. Bezpečnostní systémy. Nakupování, služby, bankovnictví - online i offline, protože z hlediska vytváření digitální stopy je to dnes už skoro jedno, poskytovatelé si zaznamenávají všechno v obou případech. Fotky a videa. Sociální sítě jako malá třešnička na dortu. Wi-fi všude, například už i v letadlech. To vše po čtyřiadvacet hodin denně a pro několik miliard lidí.

Tak se neustále generují data. Hodně hodně moc dat. Za rok 2011 jich přibylo 1,8 zettabajtu. Zettabajt je miliarda terabajtů. Meziroční tempo nárůstu je něco přes čtyřicet procent. Ze stovky máte sto čtyřicet za rok a sto devadesát šest za dva roky a 275 za tři, k tisícinásobku se takhle dostanete za sedm let... ve skutečnosti ještě dříve, protože ten meziroční nárůst se taky pomalu zvětšuje.

Aby to bylo zábavnější, 95 % těch dat je v nestrukturované podobě, tedy nikoli v přehledných databázových tabulkách, s nimiž se počítačům dobře pracuje.
Můžeme tomu říkat Big Data. Můžeme tomu říkat jinak, jestli se vám ta marketingově-novinářská nálepka nelíbí.

Problém přetrvává bez ohledu na název. Lidstvo produkuje data šíleným tempem, protože to je snadné. Je zapotřebí je nějak uložit, zpracovat a především z nich vytahat užitečné informace. To snadné není. Představte si jehlu v kupce sena.

A pak si představte hodně velkou kupu sena, dejme tomu jako kontinent. Máte to? A nezapomeňte, že je dynamická, zvětšuje se o čtyřicet procent za rok. Hledejte v tom něco!

Nemůžeme ten problém ignorovat. Na to jsou naše data už příliš cenná a my jsme na nich příliš závislí. Výzva, jak to zvládnout, patří k největším a nejzajímavějším úkolům dneška.

Bonus: když si s tím poradíme, budeme skvěle odměněni. Data představují hrozbu, ale zároveň je v nich zakopaný poklad netušených souvislostí a znalostí.

Napínavé vyhlídky! A skvělé.

Žádné komentáře:

Okomentovat